SIKÇA SORULAN SORULAR - Zeytin yağı ve zeytin çeşitleri üretimi, zeytinyağı sabunTel: 0266 396 32 65 / Cep: 0536 472 07 65 - Avre Zeytincilik
SIKÇA SORULAN SORULAR
Organik Zeytinyağı nedir?
Organik Zeytinyağı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni gündeme gelmeye başlamıştır. Organik zeytinyağı üretimi natürel zeytinyağı üretiminin dışında, hiç bir kimyasal tarım ilacı, hormon, gübre kullanılmadan organik tarım uygulanan alanlarda Organik Zeytinyağı (Ekolojik, biyolojik zeytinyağı olarak da isimlendirilmektedir.) üretimi mümkündür. Organik zeytinyağı üretimi uluslar arası bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından üretim yapılan alanlarda bizzat üç yıl izlenir. Bu sürecin sonunda yine fiziksel yöntemlerle sıkılan veya santrifüj edilen zeytinden elde edilen zeytinyağının kimyasal ve duyusal özellikleri doğrudan kullanıma uygun ise organik olarak sertifikalandırılır.
 
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de organik zeytinyağı üretimin hızla yaygınlaşarak zeytinyağı türleri arasında öncelikli pozisyona gelmesi beklenmektedir.Zeytinyağı ile kızartma yapılır mı?

Evet yapılır. Zeytinyağı ısıya dayanıklıdır. Diğer yağlara göre daha yüksek ısıya dayanabilir ve toksit oluşturmaz. Zeytinyağını kolay kolay yakamazsınız. Çünkü ayçiçeği yağı 170 derecede yanarken Zeytinyağı 210 ve daha üst derecelerde yanmaya başlar. Sızma zeytinyağlarında 210 derecenin altında duman çıktığı görülse de bu zeytinyağının yandığı anlamına gelmez ve bunu herhangi bir zararı yoktur. Yağ tekrar kullanılacaksa mutlaka filtreden geçirilip öyle kullanılmalıdır. Ayrıca uygun sıcaklıkta kullanılmış olsa bile beş defadan fazla kullanılmamalıdır!!! Bu her yağ için geçerlidir.
(1)